Praní záclon bylo vždy kouzlo a dominanta našich babiček, které přesně věděly jak záclonu vyprat, vyžehlit a naškrobit. Je to všechno dnes opravdu nutné? Žijeme v době automatizovaných domácností a i praní je dnes možné spustit přes chytrý telefon. Tedy jak prát záclony? Je to velmi jednoduché, když se budeme držet několika základních pravidel.

Sundání záclony

Jako první krok je důležité zabránit pomačkání záclon. Sundávat je z garnýže je nejlepší až krátce před samotným praním. Dále je třeba prohlédnout záclonu a zjistit, zda na garnýži visí pomocí háčků s žabičkou (skřipečkem – vypadá trochu jako malý kolíček na prádlo) nebo pomocí uzavíratelných jezdců. V případě plastových jezdců není třeba před praním nic řešit. Pokud však máte záclonu pověšenou na háčcích s žabičkou (plastových nebo kovových), tak je třeba háčky ze záclony odstranit. Háčky by se mohly v pračce zachytit a potrhat látku. Případně můžete záclonu nebo její konce strčit do síťky na praní nebo povlaku na polštář. Také speciální typy záclon je třeba umístit do síťky na praní. Zejména se jedná o Provázkové záclony, které by se mohly zauzlovat, krajkové záclony nebo záclony s výrazně perforovaným povrchem. Více o druzích záclon si můžete přečíst zde.

Posledním úkonem před vlastním praním je vyprášení. Záclony někdy bývají na oknech velmi dlouho a velká vrstva prachu se na nich může usazovat. Pro ideální vyprání je třeba záclonu vyprášit z okna nebo balkonu. Při velkém množství prachu lze ještě vysprchovat záclonu studenou vodou a odplavit tak ty největší nánosy prachu. Důležité upozornění: nikdy neperte záclony společně s jinými kusy prádla dohromady.

Praní záclon

Po důkladné přípravné fázi se dostáváme k vlastnímu praní. Jak prát záclony? Jaký tedy zvolit program? Jakou zvolit prací teplotu? Lze prát záclony v automatické pračce nebo je lepší ruční praní? Štěstí pro každého z nás je, že většina záclon lze bezproblémově prát v pračce.

Praní záclon v automatické pračce

Pračku naplňte nejlépe jen do 1/4 její kapacity. Maximálně však do poloviny. Je důležité, aby se záclony v pračce mohly volně pohybovat a nepomačkaly se. Syntetické materiály se nesmí prát v horké vodě, aby se nepomačkaly, nesmrskly nebo nevytvořily trvalé přehyby.

Správná teplota pro praní záclon bude vždy 30°C. Někteří výrobci povolují i 40°C, ale pokud si nejste jistí, tak se určitě držte zlatého pravidla, že se záclony perou ve studené nebo vlažné vodě.

Program pro praní záclon

Materiály, které se používají na výrobu záclon jsou velmi náchylné na pomačkání a poničení. Je třeba zvolit ten správný program. Nejlépe je zvolit program “Jemné prádlo” nebo ekvivalent, který poskytuje právě vaše pračka. Dále je možné použít program pro praní vlny.

Ždímání vypněte úplně nebo jej nastavte na jemné odstředění. Případně klidně sáhněte po funkci „voda plus“ pro optimalizaci máchání.

Prací prostředek pro praní záclon

Výběr prostředku pro praní záclon je velmi jednoduchý. Používejte běžný univerzální prostředek. Můžete také použít prostředek na jemné prádlo nebo speciální prací prostředek na záclony, ale je velmi těžké rozlišit, zda mají speciální prostředky větší účinnost. Vždy upřednostněte tekutý prací prostředek, který se lépe rozpouští ve vodě. Pokud jsou záclony zašedlé nebo nažloutlé, tak se nebojte prostředku s bělícím účinkem. Pro odstranění skvrn nebo bělící účinek můžete navštívit naši kategorii čistících prostředků.

Ruční praní záclon

Určitě vhodnou alternativou je i ruční praní. Záclony perte ve studené nebo vlažné vodě (30°C – 40°C). Záclony namočte v lavoru nebo ve vaně. Perte máčením. Máchejte záclonu a měňte vodu dokud voda nezůstane čirá. V žádném případě neperte třením a neždímejte silou. Pouze máchejte a lehce vymačkejte.

Sušení a žehlení záclon

Jak prát záclony máme úspěšně za sebou a zbývá poslední neméně důležitý úkon. Jak usušit záclony bez pomačkání? Záclony by se neměly sušit v sušičce. Ihned po vyprání byste měli pověsit záclonu na vzduch. Pověšení záclon však má jiný účel než u běžného prádla. Pověšení slouží pouze pro odkapání a ne ke kompletnímu usušení. Pokud by záclona uschla úplně tak vzniknou překlady. Po odkapání ještě vlhké nebo trochu mokré záclony pověste na okno. Tímto způsobem se záclony vyvěsí jednoduše a bez problémů. Ušetříte si tím složité a náročné žehlení.

Žehlení záclon

K přehybům a pomačkání by nemělo v ideálním případě vůbec dojít. Většinou stačí tedy vlastní tíha záclon na to, aby se vyžehlily přímo na okně. V případě, že byste opravdu potřebovali záclonu vyžehlit, tak postupujte velmi opatrně a na co nejmenší teplotu. Řiďte se pokyny na štítku se symboly údržby. Nejlepšího výsledku dosáhnete, když je budete žehlit ještě vlhké.