Při výběru podlahy každý z nás přemýšlí nad mnoha aspekty. Bude se mi nová podlaha líbit? Nebude od ní zima? Vydrží dlouho? Jak vybrat vinylovou podlahu? Každý moderní podlahový materiál má své klady i zápory. Nic nezateplí ložnici lépe než kvalitní koberec, ale pro alergiky nebo designově založené zákazníky už nejsou tolik “In”. Elegantním a moderním řešením je právě vinylová podlaha, kde se výrobci snaží poskytovat co nejvyšší kvalitu a životnost s co nejnižšími nároky na údržbu. To vše v kombinaci se vzory, které mají ve většině případů reálnou předlohu např. Dřevo, plech, dlažbu, …
- Odolnost – vinylové podlahy jsou velmi odolné proti mechanickému poškození. Podlaha se nepoškrábe od podpatků, kolečkových židlí ani dětských hraček.
- Tepelná vodivost – pokud chcete opravdový komfort ve formě podlahového vytápění, s vynilovou podlahou to není problém. Teplo bude podlahou prostupovat až k vašim nohám.
- Tlumení hluku – každý znás spolehlivě pozná klapání laminátové plovoucí podlahy. Vinylové podlahy jsou v tomto směru skvělým řešením. Došlap je o více jak 50% tišší než u laminátové podlahy a je tedy nejen tichý, ale díky pružnému povrchu i měkký.
- Voděodolnost – kromě mechanického poškození, podlahy z vinylu dobře odolávají i chemickým prostředkům, špíně a vodě. Proto se hodí jako i podlahová krytina do koupelen nebo kuchyní.
- Snadná údržba – každý chce mít čas na své koníčky a rodinu a nechce trávit údržbou podlah celé hodiny. U vinylů stačí občas vyluxovat a odolnější špínu nebo fleky setřít vlhkým mopem s použitím profesionálních čistících prostředků.
- Hygieničnost – povrch vinylových podlah je antibakteriální, antistatický a odolný proti prachu, který se neusazuje a velmi snadno se odstraňuje. Materiál podlah je zároveň zdravotně nezávadný, neobsahuje ftaláty ani formaldehyd.
- Bezpečnost – vinylová podlaha je vždy opatřena protiskluzovou ochranou. To je veliká výhoda proti dlažbě nebo běžnému linu PVC.
- Široké využití – podlahy z vinylu se hodí do obýváků, kuchyní, ložnic, dětských pokojíků, chodeb, koupelen nebo garáží. Vinyl snese i vysokou zátěž v kancelářích, dílnách, ve veřejných budovách i obchodních centrech.
Kam vinylová podlaha ano a kam ne?
Již jsme zmínili mnoho výhod vinylových podlah a mohlo by se na první pohled zdát, že jsou skvělím řešením pro každou místnost. Jde o velmi odolnou podlahu, která nevyměkne ani při vysoké zátěži a svou nabídkou vzorů a dekorů strčí do kapsy většinu konkurenčních materiálů. Avšak najdou se místa, kde byste si jejich pokládku měli rozmyslet.
Abyste naplno využili skvělých vlastností podlahových krytin z vinylu použijte je do domácností nebo do komerčních prostor. Ideálním místem jsou obývací pokoje, ložnice, dětské pokojíčky nebo pracovny. Díky voděodolnému povrchu můžete podlahu z vinylu s klidem umístit i do kuchyní nebo koupelen. Při použití ve vlhkém prostředí jako jsou koupelny, kuchyně nebo sušárny prádla je nutné zajistit, aby se vlhkost nedostala pod podlahu. To zajistíte zejména odbornou pokládkou, kdy se dílce lepí speciálním lepidlem k znivelovanému povrchu.
V komerčních prostorách je možné instalovat vinyl instalovat do kanceláří, kuchyněk, na toalety i do velkých vstupních hal a dalších míst, kde se očekává vysoká míra zatížení.
Z toho vyplývá, že vlastně ne každý interiér je vhodný pro vinylovou podlahu. To navazuje na případy, kde se úplně nehodí vinylová podlaha položit. Tím je zejména exteriér, jako terasy, balkóny nebo chodníky. Zde by podlaha neodolala nepříznivým vlivům počasí. Dále pak není možné vinyl pokládat do sklepů nebo jiných prostor, kde se vyskytuje vlhkost v podkladu. Stejně tak jsou problematické prostory, kde dochází ke kolísání teplot např. zimní zahrady nebo sauny. Vynechat byste měli rovněž místnosti, kde teploty klesají pod 15 °C.
Na co si dát pozor při výběru vinylové podlahy?
Shrňme si tedy několik hlavních aspektů na které myslet při uvažování nad vinylovou podlahou:
- Teplota povrchu by neměla přesáhnout 27 °C. Pokud budete chtít pod podlahu podlahové topení, musí být vždy umístěno v anhydritu nebo betonové mazanině. V plovoucí (skládané) variantě vinylu je možné elektrické podlahové topění instalovat přímo pod podlahu. V místnosti by rovněž neměly teploty klesat pod 18 °C a podklad by se neměl dostat pod 15 °C.
- Střídání teplot podlaze také neprospívá – v materiálu dochází k vnitřnímu pnutí a mohou vznikat spáry.
- Podlahové topení musí být po celé místnosti nastaveno na stejnou teplotu.
- Dbejte na zachování dilatačních spár u podlahového topení.
- Během využívání podlahy vznikají konstrukční spáry až 0,25 % z 1 m, s čímž se musí počítat a nelze je reklamovat.
- Hladký podklad zajistí dlouhou životnost podlahy.
- Podlahu z vinylu můžete pokládat pouze na podklad, když vlhkost splňuje nejvyšší dovolené hodnoty:
- Beton 3,5 %
- Beton s podlahovým topením 3 %
- Anhydrit 0,5 %
- Anhydrit s podlahovým topením 0,3 %
- Zatížení podlahy například nábytkem nebo těžkými předměty může způsobovat otlaky. Odolnost proti bodovému zatížení najdete uvedenou v technickém listě každé vinylové podlahy – čím menší číslo, tím lépe.
- Tloušťka nášlapné vrstvy určuje, jak bude podlaha odolná vůči zatížení. Do bytových prostor stačí tloušťka kolem 0,3 mm.
- Odolnost podlahy můžete určit rovněž podle označení třídy zátěže. Dělí se na tři třídy:
- 21-23: podlaha se hodí pro bytové prostory
- 31-34: podlaha je vhodná do komerčních prostor
- 41-43: podlaha odolá extrémní zátěži v průmyslových a výrobních výstavbách
Lepené dílce nebo plovoucí vinyl?
Ať už se rozhodnete lepené dílce nebo plovoucí variantu (skládaný vinyl), můžete počítat s několika plusy i mínusy.
Výhody lepených dílců
- jsou velmi tenké (2–3 mm)
- dobře propouštějí teplo = nejvhodnější variantou pro podlahové vytápění
- cenově dostupnější
- vhodné do koupelen a kuchyní
- dobrá odolnost proti mechanickému poškození
Nevýhody lepených dílců
- podklad pro instalaci musí být rovný, suchý a hladký
- pokládka vyžaduje více času
- poškozená podlaha se nedá tak jednoduše vyměnit jako u skládaného vinylu. Avšak výměna je v některých případech možná.
Plovoucí vinylové podlahové dílce jsou vybaveny zámkovým spojem, který se k sobě jednoduše zacvakává. Plovoucí vinyl je také známý pod pojmem skládaný vinyl.
Výhody plovoucích vinylových podlah
- větší šířka (cca 4-10 mm) je činní odolnějšími
- pokládka je velmi rychlá a snadná
- dorovná drobné nerovnosti podkladu
- podlahu lze položit i na náležitě srovnaný původní podklad
- poškozený díl lze vyjmout a vyměnit za nový
- nosná deska HDF je opatřena integrovanou korkovou podložkou a tím pohlcuje kročejový hluk
Nevýhody plovoucích vinylových podlah
- kvůli větší tloušťce hůře propouštějí teplo
- speciální podložky mohou tepelnou vodivost ještě snížit
- podlaha je oproti lepeným podlahám o něco dražší
- plovoucí vinylové podlahy s HDF deskou jsou náchylnější k poškození vodou