Čistící mop s prostředky

Pokládka podlahy není činnost, kterou zažíváme každý den. Čištění podlah je tedy velké téma. Když se položí nová podlaha, tak je krásná a čistá. Je logické, že chceme udržet podlahu novou co nejdéle. Každá podlaha má své specifické vlastnosti a je k ní třeba přistupovat individuálně. Jak tedy správně na čištění podlah?

Vinylová podlaha 

Vinylová podlaha nebo zkráceně Vinyl je podlahová krytina z tvrzeného PVC, která je složena z mnoha vrstev. Hlavní vrstvu tvoří fotografický dekor, který chrání transparentní nášlapná vrstva. Nášlapnou vrstvu navíc chrání ochranná vrstva z vinylu, pokrytá PUR ochrannou vrstvou, bránící proti zašpinění. Díky této speciální ochranné vrstvě z výroby je údržba vinylových podlah velmi snadná.

Pro každodenní stírání tak stačí jen čistá voda. Pro stírání jednou za pár dní použijte profesionální prostředek pro čištění Dr. Schutz PU-čistič. PU-čistič můžete použít také ihned po pokládce ke setření prachu a drobných odřezků. Nepoužívejte běžné mycí prostředky, zejména ne prostředky na mytí nádobí nebo koupelen. Narušíte s nimi ochrannou vrstvu z výroby a špína začne migrovat do nášlapné vrstvy. Stejně tak nepoužívejte různé leštěnky na nábytek. Pokud chcete podlahu vylepšit a mít ji více lesklou, tak doporučujeme přípravek PU-Lesk. PU-Mat pokud chcete svůj vinyl méně lesklý až matný.

Koberec

Koberce jsou na údržbu trochu složitější. Nejdůležitější je co nejčastější vysávání. Prach se totiž usazuje v útrobách vláken. V nevysátém koberci se rádi usazují různí roztoči, mikroby a další alergeny. Ti mají špatný vliv na naše zdraví. Jednou do roka je také dobré provést čištění mokrou nebo suchou cestou. S tímto větším čištěním Vám rádi kdykoliv poradíme. Koberce jsou více než jiné podlahy náchylné na skvrny od vína, bláta, namazaného krajíce chleba nebo čehokoliv jiného. Všechny běžné skvrny lze většinou snadno odstranit. K odstranění nejlépe použít jeden z čistících sprejů Elatex, Flecken Spray nebo Fleck&Weg.

Kusové koberce, sisal, juta, kokos, konopí, kozí srsti nebo čalounění lze snadno čistit suchou pěnou.

PVC a linolea

Každodenní údržba moderních PVC a linoleí je velmi podobná údržbě vinylových podlah. Ke každodennímu stírání stačí jen čistá voda. Pro stírání jednou za pár dní použijte profesionální prostředek pro čištění Dr. Schutz R1000. Čistič R1000 můžete také použít ihned po pokládce ke setření prachu, který se při práci může objevit. Nepoužívejte běžné mycí prostředky, zejména ne pak prostředky na mytí nádobí nebo koupelen. Linoleum chrání ochranná vrstva, která je aplikována u při výrobě. Jednou za 1 až 2 roky je možné také udělat úplnou údržbu Vašeho PVC.

Plná údržba se provádí nejdříve umytím již poškozené ochranné vrstvy pomocí přípravku Dr. Schutz Základní čistič R. Ten umyje všechny zbytky vrstvy z výroby. Poté setřete podlahu alespoň dvakrát nebo třikrát čistou vodou a nechtě uschnout. Nakonec naneste slabou vrstvu přípravku Dr. Schutz Mat nebo Dr. Schutz Lesk podle toho jestli preferujete matnou nebo lesklou podlahu. A vše je hotovo, dále jen průběžně udržujte a linoleum je pořád jako nové. 

V případě většího znečištění, ke kterému dochází zejména v náročnějších provozech jako jsou kanceláře, chodby, školní třídy nebo dílny, kde se chodí v botách. V takových náročných aplikacích je ochranná vrstva více zatížena. Doporučujeme tedy dělat kompletní obnovu ochranné vrstvy jednou za rok. Pro běžnou pravidelnou údržbu pak je dobré používat silnější přípravek Dr. Schutz R280, který odstraní nečistoty, ale nepoškodí ochrannou vrstvu.